Editorialy


Vyšlo v časopise: AtheroRev 2021; 6(3): 117
Kategorie: Editorialy

Milé čtenářky a milí čtenáři AtheroReview,

vítejte na stránkách 3. čísla už 6. ročníku našeho časopisu, který má stále ambici přinášet Vám aktuální informace ze širokého okruhu oblastí dotýkajících se výzkumu, diagnostiky a léčby aterosklerózy a jí podmíněných onemocnění. Informací, které bychom si měli připomenout nebo okomentovat neubývá, spíše naopak. A tak jsem rád, že máme kolegy, kteří pro nás přehledně shrnuli vybraná témata, do nichž se na stránkách tohoto čísla Atheroreview můžete nyní začíst.

Asi nepřekvapí, že téma COVIDu proniklo i do našeho obsahu. Pandemie změnila mnohé a zamyšlení nad tím, jak se dotkla rizikových faktorů cévních onemocnění přináší zajímavá zjištění. Související téma nabízí rozbor vztahu mezi hypolipidemickou léčbou statiny a koronavirovou infekcí známou jako COVID-19 poskytující kritický pohled na dostupná data.

V další části si připomeneme důležitost kombinací ke snižování koncentrací aterogenních lipidů, což sice není téma nové, ale i s ohledem na poslední data o jejich využití v běžné praxi jistě nadále aktuální. Ostatně právě ta poslední data můžete sami posoudit v dalším příspěvku shrnujícím výsledky studie LIPITENCLIDEC 2.

Novým tématem na stránkách AtheroReview je „osa aterozla“, na něž upozorňují práce shrnující poznatky o těsném propojení zdraví tepen a jaterní buňky z pohledu kardiologického i hepatologického. V těsném závěsu následuje související pojednání o aktuálním pohledu na HDL-cholesterol, o němž bychom neměli dále mluvit jako o tom hodném.

Po delším čase se také vracíme k tématice familiární hypercholesterolemie stručným přehledem tématu. A ihned v následujícím příspěvku se dozvíme, jak současné možnosti genetického testování posunuly porozumění vztahů mezi genovou variabilitou a fenotypovým obrazem.

Když dolistujete ke konci časopisu, můžete se podívat na výběr novinek z odborné literatury a také se s námi ohlédnout za tím, co jsme probírali na letošním červnovém Šobrově dni (na němž jsme se po delší době poprvé mohli sejít osobně).

Jsem opravdu rád, že v osobním setkávání můžeme pokračovat – představení tohoto čísla našeho časopisu probíhá naštěstí úplně běžně v rámci 6. česko-slovenské lipidové akademie. A opatrně, ale o to více doufám, že se nám podaří sejít na kongrese o ateroskleróze v Olomouci. Nezapomeňte, začínáme ve čtvrtek 2. prosince. A určitě si ho nenechte ujít. Máme důvod k oslavě, protože naše kongresy slaví již 25. výročí, a budeme rádi, když se k oslavě připojíte.

Věřím spolu se všemi autory, že pro Vás bude tento sešit AtheroReview dobrým společníkem a jeho obsah Vás zaujme a inspiruje.

Mějte se hezky, těším se na viděnou na akcích ČSAT on-line a ještě více osobně

Váš

Michal Vrablík


Štítky
Angiologie Diabetologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se