Editorial


Autoři: Michal Vrablík
Vyšlo v časopise: AtheroRev 2020; 5(3): 141
Kategorie: Editorial

Vážení a milí přátelé,

v nenormálním čase vám přinášíme aspoň malý kus „normálnosti“ – pravidelné 3. číslo letošního již 5. ročníku vašeho oblíbeného časopisu AtheroReview. A nebojte se, z jeho stránek se na vás nebudou valit informace o infekci COVID-19 z všech možných úhlů pohledu – vlastně je toto úplně první a současně i poslední zmínka o něm v celém tomto čísle časopisu. Věříme, že vás to snad nezklame...

A o čem se v tomto aktuálním a zároveň posledním letošním čísle AtheroReview dočtete? Tradičně se budeme se věnovat především „našim“ tématům. Prostor dostane genetika, jíž se věnuje zpracování mezinárodního konsenzu k postavení, indikacím a praktickým implikacím genetického vyšetřování u pacientů s poruchami metabolizmu plazmatických lipidů. Připomeneme principy metodicky zajímavého konceptu mendeliánských randomizačních studií (a to nejen proto, že nesou jméno zakladatele genetiky a našeho krajana). Vrátíme se k epidemiologickým datům a připomeneme neradostnou skutečnost, že v dosahování kontroly rizikových faktorů nejsme, bohužel, zásadně úspěšnější než v minulosti. Čeká na vás i aktuální souhrn informací o hypetriglyceridemii  shrnující její význam i rizika s ní spojená. Téma biomarkerů kardiovaskulárního rizika rozšíří navazující téma slovenských kolegů. Vrátíme se opět k diabetikům, kteří nadále představují skupinu, jíž z hlediska kardiovaskulární prevence můžeme hodně nabídnout. Nepřijdete ani o oblíbené rubriky rozebírající poslední data z klinického hodnocení a také „společenské“ části rekapitulující proběhlé odborné akce. V rámci posledně jmenované kategorie můžeme slíbit výjimečný příspěvek ke krásným narozeninám jednoho ze zakladatelů České společnosti pro atero­sklerózu. V aktuálním čísle AtheroReview najdete i souhrn zajímavých studií a článků z literatury, který pro vás připravili naši tradiční spolupracovníci.

Jsem rád, že vám můžeme předložit poslední letošní sešit v obvyklém čase a uzavřít naše setkávání se na stránkách časopisu AtheroReview v komplikovaném a ne normálním roce 2020 číslem, které vypadá docela normálně, což je jistě vítaná změna.

Těším se na viděnou alespoň virtuálně na akcích, které pro vás s kolegy s České společnosti pro aterosklerózu ještě chystáme do konce roku. A tajně doufám, že Nové trendy v prevenci aterosklerózy, které tradičně chystají kolegové ze Slovenské asociace aterosklerózy na únor 2021, už zažijeme v „běžném režimu“.

Přeji vám tedy všem příjemné čtení, pevné nervy, a hlavně stálé zdraví!

Váš Michal Vrablík


Štítky
Angiologie Diabetologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Athero Review

Číslo 3

2020 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se