EDITORIAL


Vyšlo v časopise: AtheroRev 2021; 6(2): 63
Kategorie: Editorial

Milí čtenáři AtheroReview,

se snad odcházející pandemií přišly jarní dny a s nimi také druhé letošní číslo časopisu AtheroReview, který Vám přináší novinky a přehledy o všem, co souvisí s aterosklerózou.

Aniž bychom to předem plánovali, charakterizuje druhé vydání zaměření na management rizika aterosklerotických komplikací u nemocných s diabetem. Nad tím, proč nevyužíváme možnosti hypolipidemické léčby u těchto vysoce nebo velmi vysoce rizikových nemocných dostatečně, se zamýšlí Richard Češka. A současně v dalším příspěvku připomíná, že LDL-cholesterol stále zaslouží naši pozornost – název příspěvku sice evokuje titul slavného filmu Číslo 5 žije!, ale rozhodně nejde o obhajobu takto vysokých hladin LDL-C. Nakonec možnosti, jak číslo LDL-C dále snižovat se dále rozšiřují, jak připomíná ve svém vstupu Petr Ošťádal.

Nad propojením antidiabetických a antisklerotických strategií v léčbě se zamýšlejí Katarína Rašlová a Josef Kořínek ve svých článcích a nabízejí nové pohledy. A Ján Murín svým připomenutím role zánětu a komentářem k novým možnostem jeho ovlivnění do tématu inzulínové rezistence, diabetu a cévního rizika dobře zapadá. To samé lze říci o prvním ze série článků Martina Matoulka s rozborem toho, jak zlepšit kardiovaskulární rizikový profil a „utéci ateroskleróze“ pomocí fyzické aktivity.

Ani v tomto čísle nechybí oblíbené rubriky rešerší z odborné literatury, za něž tradičně děkuji Evě Tůmové, a ohlédnutí za minulými akcemi. Tentokrát se podíváme na mimořádně zdařilé únorové akce Slovenské asociácie aterosklerózy prostřednictvím souhrnu Kataríny Gonové.

Doufám, že najdete ve „svém čerstvém“ AtheroReview informace jak zajímavé, tak i potřebné pro vaši práci. V krátkém čase ještě před prázdninami a letními dovolenými se můžete těšit, na překlad konsenzu skupiny expertů Evropské společnosti pro aterosklerózu s názvem Vzácné dyslipidemie, od fenotypu ke genotypu a léčbě, který vám vaše AtheroReview přinese v elektronické podobě na svých webových stránkách <www.atheroreview.eu>.

Přeji hezké čtení a klidné letní dny,

Michal Vrablík, vedoucí odborný redaktor časopisu


Štítky
Angiologie Diabetologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se