Editorial


Vyšlo v časopise: AtheroRev 2023; 8(1): 3
Kategorie: Editorialy


Vážení a milí příznivci časopisu AtheroReview, milé čtenářky a milí čtenáři,

nedávno jsme otočili kalendáře na nový letopočet a začali plnit novoroční předsevzetí. Kromě nových úkolů a cílů samozřejmě pracujeme i na těch tradičních a zavedených. Mezi ty druhé patří příprava dalšího vydání AtheroReview, časopisu, který 1. lednem 2023 vstoupil již do osmého roku své existence. Když jsme s kolegy ze Slovenské asociace aterosklerózy projekt zahajovali, možná jsme váhali, zdali „náš časopis“ přežije velký konkurenční tlak množství medicínských periodik, ale podařilo se. AtheroReview stále vychází, má dostatek autorů dodávajících zajímavé texty a plní tak roli, kterou jsme mu předpověděli: přinášet přehledně aktuální informace, novinky, názory a přehledy všeho důležitého v oblasti aterosklerózy. Jsem potěšen, že nový ročník otevíráme s vámi, našimi věrnými čtenáři.

První číslo osmého ročníku navazuje na dobré tradice svých předchůdců. Těší nás a věříme, že vás potěší také články od autorů z obou našich zemí. Kromě rozborů nových výsledků intervenčních projektů se můžete těšit na mimořádně zdařilý přehled o RNA-terapiích, s nimiž se začínáme v každodenní praxi seznamovat. S tím souvisí i aktuální téma věnované lipoproteinu (a) a možnosti ovlivnit jeho hladinu právě RNA-terapeutiky. Po delší době se seznámíme s aktuálními hodnotami hladin lipidů v populaci. Můžeme být rádi, že je to právě časopis AtheroReview, který přináší aktuální hodnoty 95. percentilu LDL-cholesterolemie, která je významná mimo jiné pro určení pravděpodobnosti familiární hypercholesterolemie.

Témata prvního čísla jsou samozřejmě mnohem širší. Zamyslíme se nad aktuálními možnostmi stanovení kardiovaskulárního rizika a také nad strategiemi jeho ovlivnění. Je zřejmé, že změna přístupu k managementu rizika aterosklerotických cévních komplikací může zásadním způsobem ovlivnit výsledky preventivních snah, aniž bychom museli čekat na další nové terapie. Vrátíme se také k úspěšnému 26. kongresu o ateroskleróze, který proběhl v prosinci 2022 v Brně a patřil po letech pandemických restrikcí opět k vrcholům kongresového kalendáře. Prostě na stránkách aktuálního čísla AtheroReview najdete novinky i oblíbené rubriky, na které jste delší dobu zvyklí. Vždy to budou ale informace relevantní, aktuální a podložené, o které se můžete opřít ve své klinické praxi.

Dovolím si tento krátký úvod uzavřít poděkováním. Díky patří kolegům ze Slovenské asociace aterosklerózy za spolupráci při přípravě časopisu a celkově mimořádně příjemné vztahy, které se nám daří pěstovat. Připomenu, že první číslo AtheroReview je tradičně prezentováno u příležitosti největší odborné akce Slovenské asociace aterosklerózy – Nových trendů v prevenci aterosklerózy a Školy lipidológie, na něž se i řada z českých kolegů těší. Děkuji všem členům redakční rady a autorům, těm pravidelným i novým. Poděkování musí mířit i k nakladatelství Facta Medica, díky jehož starostlivé péči si AtheroReview udržuje vysokou kvalitu redakčního, grafického i polygrafického zpracování. Nezapomeňme však ani na partnery časopisu, kteří svou podporou umožňují jeho bezplatnou distribuci všem členům našich společností. A určitě děkujeme i vám všem, našim čtenářům – bez vás by to totiž postrádalo smysl!

S přáním klidných dnů a dostatku času na čtení


Michal Vrablík Praha, únor 2023


Štítky
Angiologie Diabetologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se