Editorialy


Vyšlo v časopise: AtheroRev 2022; 7(2): 63
Kategorie: Editorial

Milí příznivci časopisu AtheroReview a dobrého čtení,

přinášíme vám další číslo vašeho oblíbeného časopisu, který si klade za cíl shrnovat důležité informace z oblasti aterosklerózy a s ní souvisejících komplikací, nových diagnostických i terapeutických možností. Pro letní číslo aktuálního již 7. ročníku připravovaného tradičně na přelom jara a léta pro připomenutí odkazu prof. Josefa Šobry se podařilo shromáždit zajímavé příspěvky na aktuální i stále aktuální témata od renomovaných autorů z Česka i Slovenska a věřím, že se při jejich čtení nudit nebudete.

Několik příspěvků se věnuje možnostem ovlivnění cévního zdraví nebo přímo procesu aterosklerózy pomocí moderních antidiabetických strategií. Je zajímavé sledovat, jak se tato oblast po dlouhou dobu relativně chudá na dobré zprávy v poslední době zaplnila až neuvěřitelnými výsledky klinického výzkumu dokumentujícího další a další pozitivní výsledky. V časopise najdete zajímavé přehledy o obou hlavních třídách moderních antidiabetik, které můžeme zařadit po bok nejdůležitějších strategií kardiovaskulární prevence. Inhibitory SGLT2 připomíná prof. Rosolová ve svém příspěvku a na agonisty GLP1 se z různých úhlů pohledu podíváme hned ve dvou příspěvcích tohoto čísla.

Jsem mimořádně rád, že se nadále daří zařazovat i články s vlastními daty. Tentokrát se podíváme na výsledky analýzy ojedinělého souboru (v našem regionu svou početností) více než čtvrt milionu vyšetření hodnot LDL-cholesterolu u více než 72 000 pacientů ve slovenské laboratorní síti a budeme mít možnost posoudit míru dosahování cílových hodnot ve zcela reálném světě.

Doufám, že vaši pozornost při listování časopisem upoutá neméně i příspěvek prof. Pavla Kramla, který zpracoval aktuální téma kardiovaskulárního rizika onkologické léčby, což je téma, jehož význam si začínáme stále více uvědomovat. Stejně důležitý a nový je i pohled Ing. Jaroslava A. Hubáčka na význam vývoje rizikových faktorů v čase z hlediska celkového kardiovaskulárního rizika. V době dostupnosti obrovského množství dat a možnosti jejich kvalitního zpracování se představa kalkulace LDL-cholesterolové celoživotní zátěže na základě opakovaných stanovení LDL-cholesterolemie v průběhu celého života nejeví vůbec nereálně.

Oblíbeným čtením bývají i pohledy „z jiného úhlu“ od doc. Jiřího Bráta, jenž i tentokrát přispívá analýzou aktuálně dostupných pomůcek pro ilustraci zdravé diety. Myslím, že ani tentokrát to nebude jinak a i v této části AtheroReview najdeme zajímavou inspiraci.

Dovolte mi poděkovat na tomto místě všem autorům, redakci i redakční radě na obou stranách československé hranice. Není jednoduché nalézt ve stále se zrychlující době čas na sepsání textu do postgraduálně laděného specializovaného časopisu, ale reakce vás, čtenářů, jsou nejlepším indikátorem, že to význam má. A tak mi dovolte poděkovat především vám, kteří AtheroReview čtete.

S přáním příjemného léta, v němž bude klid i na čtení,

váš

prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.

vedoucí odborný redaktor časopisu


Štítky
Angiologie Diabetologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Athero Review

Číslo 2

2022 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se